Język polski- semestr II
mgr Justyna Popiołek-Czarnota
Tematy prac kontrolnych (dwa do wyboru). Prace powinny liczyć, co najmniej 250 słów lub 2 strony formatu A4
- Porównaj koncepcję świata, Boga i człowieka ukazaną w Hymnie Jana Kochanowskiego
z koncepcją zaprezentowaną w Sonecie IV Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.
- Wskaż argumenty w interpretowanym utworze Daniela Naborowskiego Krótkość żywota, którymi posłużył się podmiot liryczny aby uzasadnić tezę o kruchości ludzkiej egzystencji. Dokonaj interpretacji i analizy utworu Daniela Naborowskiego i odnieś się do innych tekstów literackich aby udowodnić kruchość ludzkiej egzystencji. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.
- Odszukaj współczesne dzieła literackie, których tematem jest piękno kobiet. Porównaj je z utworem Daniela Naborowskiego Na oczy królewny angielskiej. Dokonaj interpretacji porównawczej utworów, postaw tezę interpretacyjną. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
- Jaki obraz społeczeństwa wyłania się z utworu Wacława Potockiego Zbytki polskie. Czy bardzo różni się od obecnego społeczeństwa polskiego. Rozważ problem interpretując podany utwór oraz odnieś się do innych współczesnych tekstów literackich. Twoja praca powinna liczyć, co najmniej 250 słów.
- Z Pamiętników Jana Chryzostoma Paska wybierz jeden fragment, który – Twoim zdaniem jest najciekawszy. Uzasadnij swój wybór. Twoja praca powinna liczyć, co najmniej 250 słów.
- Na podstawie Pamiętników Jana Chryzostoma Paska wskaż: które wartości kultury sarmackiej należy kultywować?”. Rozważ problem odnosząc się do Pamiętników. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
- Obraz człowieka i relacje społeczne wyłaniające się z bajek Ignacego Krasickiego. Dokonaj oceny relacji społecznych jakie występują w bajkach, czy są one uniwersalne i ponad czasowe?
Rozważ problem odnosząc się do wybranych utworów lirycznych. Twoja praca powinna liczyć, co najmniej 250 słów.
- W jaki sposób Ignacy Krasicki w Monachomachii zrealizował swoje zalecenia : „Śmiejmy się z głupich , choć i przewielebnych”. W pracy odwołaj się do fragmentów Pieśni trzeciej Monachomachii opowiadających o poszukiwaniu przez mnichów biblioteki. Twoja praca powinna liczyć, co najmniej 250 słów.
Do pobrania: