Edukacja rozumiana klasycznie jest sposobem nauczania i wychowania, który odwołuje się do dokonań myśli klasycznej wypracowanej w starożytnej Grecji, Rzymie i chrześcijańskim średniowieczu.
Ostatecznym celem edukacji klasycznej jest wychowanie dobrego, mądrego, prawego, uczciwego człowieka, który pragnie mądrości, prawdy i piękna. W tej koncepcji edukacji uważa się, iż należy uczyć się z przeszłości i nie lekceważyć tradycji, tam znajdują się bowiem sprawdzone wzorce wykształcenia. Tradycja edukacji klasycznej zawiera rozwiązania ponadczasowe, aktualne, niezmienne. W klasycznej edukacji metodą nauczania jest „powrót do źródeł”, do klasycznych dzieł z zakresu literatury, filozofii, prawa, historii, polityki, sztuki. Czytanie dzieł klasycznych ma wpływać na rozwój intelektualny i moralny człowieka.
Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach dzieła najwybitniejszych przedstawicieli świata antycznego i średniowiecza. Na bibliotecznych półkach można znaleźć teksty Platona, Arystotelesa, Sofoklesa, Homera, publikacje dotyczące historii, filozofii i sztuki starożytnej Grecji i Rzymu oraz średniowiecza. Warto po nie sięgnąć.
Zachęcamy również do wizyty w największej polskiej bibliotece cyfrowej - POLONA.PL, która udostępnia książki, grafiki, mapy, rękopisy, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. W swojej ofercie posiada dzieła klasyków antyku i średniowiecza.