UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Dzisiaj jest: Piątek, 8 Grudnia 2023 | Godzina: 17:24:36

OVH

Akcja Narodowego Czytania jest organizowana od 2012 roku z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja dzieł literatury polskiej, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. Lekturą roku 2023 została powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Pan Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie wystosował list, w którym czytamy:

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu …”

Nasza Szkoła po raz kolejny dołączyła do grona uczestników tej akcji. Pani Kasia, Pani Kinga, Pani Paulina, dwie Panie Natalie, Pan Krzysztof i Pan Kacper - Słuchacze z Liceum dla Dorosłych, zostali zaproszeni do przeczytania i nagrania, w domowym zaciszu, fragmentów „Opowieści o Janie i Cecylii”. „Opowieść o Janie i Cecylii”, to historia powstania rodu Bohatyrowiczów, przekazywana z pokolenia na pokolenie i otoczona szczególnym kultem, dawała bowiem świadectwo świetności rodziny i przypominała o wartościach, które przekazali swym potomkom jej założyciele. Jan i Cecylia to prarodzice rodu, którzy – zmagając się z siłami dzikiej natury – „czynią sobie ziemię poddaną”. Stworzyli etos bohaterstwa pracy, współdziałania, odpowiedzialności i miłości. Ich grób jest znakiem bitwy i potyczki Powstania Styczniowego. Fragmenty „Opowieści o Janie i Cecylii” w interpretacji Pani Kingi, Pani Pauliny oraz Pana Krzysztofa zamieszczone zostały w prezentacji poniżej.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wXJ87eQAMMY

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 121933 (56)

Currently are 6 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions