UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Dzisiaj jest: Czwartek, 1 Czerwca 2023 | Godzina: 09:18:42

OVH

Żyjemy obecnie w świecie niepewnym, zmiennym, niespokojnym, nieliniowym, złożonym i pełnym wyzwań. W obszarze rozwoju osobistego oraz w biznesie, od kilku lat, 

panuje określenie światu VUCA. Jest to świat zmienności, niepewności, złożoności
i niejednoznaczności. Akronim VUCA pochodzi od słów.

 1. Volatility (zmienność). Zmienność że coraz trudniej nam przewidzieć przyszłe wydarzenia
  i ich tempo. Przykładem może być digitalizacja rynku pracy, skala ruchów migracyjnych w Europie czy konflikty światowe.
 2. Uncertainty (niepewność). Wszystko to prowadzi do poczucia niepewności i niepokoju. Zmiany są szybsze niż kiedykolwiek, a ich zasięg jest globalny i ma wpływ zarówno na biznes. gospodarkę, jak i na nastroje społeczne.
 3. Complexity (złożoność). Złożoność to połączenie wielu zjawisk i informacji. Różnorodne i zmienne bazy danych dają dostęp do wiedzy, której nie jesteśmy w stanie przetworzyć i przyswoić.
 4. Ambiguity (niejednoznaczność) Niejednoznaczność informuje nas o tym, że wyjaśnianie świata tylko z perspektywy rozumu i logiki nie wystarcza, a bazowanie na wcześniejszych doświadczeniach nie przekłada się na efektywne planowanie.

 By odnaleźć się w nowej rzeczywistości potrzebujemy przede wszystkim rozwijania
i pielęgnowania w sobie zdolności do elastycznego i odważnego adaptowania się
do nieoczekiwanych wydarzeń.

Nowa rzeczywistość, w której żyjemy to:

 • zmiany klimatyczne
 • świat cyfryzacji
 • pandemia
 • zmiany na rynku pracy
 • automatyzacja
 • wojna
 • kryzys ekonomiczny
 • sztuczna inteligencja
 • drony
 • nanotechnologia

Należy jeszcze dodać, że ze względu na szybko zmieniające się  wymagania otaczającego nas świata, pokolenie „Z” (definiowane w wielu źródłach jako pokolenie urodzone między rokiem 1995 -2010 lub 2012, czyli wkraczające na rynek pracy) zostaje zastąpione pokoleniem „Alpha” (Alfa). Jest to pokolenie, które prawdopodobnie (bo zbyt wcześnie mówić o jego przyszłych cechach, są to bowiem dzieci pokolenia X i Y), nie będzie pamiętać życia bez stałej obecności portali społecznościowych, doświadczające edukacji przy wykorzystaniu nowych technologii, cyfrowych urządzeń mobilnych oraz aplikacji. Prawdopodobnie będzie to najbardziej wykształcone (dzięki wydłużonej edukacji on-line), technologicznie zaawansowane oraz najbardziej przedsiębiorcze pokolenie. Pokolenie znacznie mniej czasu przeznaczające na osobiste relacje, posiadające słabszy kontakt z drugim człowiekiem (literatura dr Maciej Dębski).

Takie perspektywy wyznaczają inne sposoby uczenia i nauczania.

Obecnie należy w procesie edukacji i w przygotowywaniu młodzieży do potrzeb rynku pracy należy zwracać uwagę na:

 • elastyczność, refleksję
 • dobrą komunikację, uczenie się od siebie
 • efektywne i angażujące praktyki dydaktyczne
 • otwartość na świat zewnętrzny
 • prace projektową i problemową, interdyscyplinarną
 • rozwijanie samodzielnego myślenia
 • rozwiązywanie problemów
 • zarządzanie sobą (wytrwałość, umiejętność uczenia się)
 • informacje zwrotne
 • pracę z błędem
 • kompetencje społeczne (przywództwo, zarządzanie ludźmi, współpraca, zdolności negocjacyjne, inteligencja emocjonalna)
 • współpracę szkoły z otoczeniem i rynkiem pracy.

Powstają pytania: jak uczyć, aby realizować w/w wyzwania? Kiedy? Kto może nam pomóc?  Jak rozpoznawać potrzeby uczniów?...........................

No cóż, należy wciąż poszukiwać odpowiedzi.

 Ciekawe informacje w poruszanej tematyce zawierają linki:  

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/jak-uczyc-pokolenie-z

https://www.oic.lublin.pl

http://lemontreecoaching.com/insights-discovery-tm/co-to-jest/

Opracowała: Bernarda Jarzyna

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 111424 (20)

Currently are 70 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions