UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Dzisiaj jest: Czwartek, 2 Lutego 2023 | Godzina: 03:34:23

Wystawa „Ballady” Adama Mickiewicza

   Od 21 października w holu szkoły można oglądać wystawę  „Ballady  Adama Mickiewicza według Jana Marcina Szancera”. Ekspozycja ta związana jest z tegoroczną lekturą Narodowego Czytania.

   3 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 11 edycja akcji Narodowego Czytania. W tym dniu, Pan Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, jako pierwsi, odczytali fragment „ Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Inaugurując wydarzenie Prezydent mówił: „…Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię…”. Pierwsza Dama przypomniała, że „Ballady i romanse” zostały wydane w 1812 roku w Wilnie. „… Do dziś Ballady i romanse zachwycają (…) to utwory, które straszą i bawią, zawierają elementy zarówno grozy, jak i ironii, przepełnia je mroczny nastrój, a z drugiej strony niesamowity humor…”. Podkreśliła również, że „…w Balladach i romansach ukazane jest piękno Rzeczypospolitej, z jej kulturą tradycyjną, z jej niezwykłą przyrodą, malowniczymi krajobrazami. To także utwory pisane ku przestrodze, z morałem, gdzie zło zostaje ukarane…”.

   Zaprezentowane na wystawie ilustracje Jana Marcina Szancera do „Ballad” Adama Mickiewicza w mistrzowski sposób przenoszą nas w fantastyczne światy. Na wystawie pokazane zostały rysunki do ballad: „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Pani Twardowska”, „Lilije”, „Trzech Budrysów”. Poszczególne prace pełne są dynamizmu, barwnych, uchwyconych w ruchu postaci, szczegółów. Dodatkowo każda z przedstawionych scen dzieje się pośród pięknych, polskich krajobrazów.

Zapraszamy do obejrzenia tych wyjątkowych prac.

Pani Twardowska

Świtezianka

Świteź

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 106671 (5)

Currently are 6 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions