UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Dzisiaj jest: Środa, 25 Maja 2022 | Godzina: 01:54:44

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe zwane KKZ w CKZiU w Urzędowie

Co to jest? Dla Kogo? Po co? Czy warto je realizować?

 

 

 1. Co to są KKZ-ty?

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe są wciąż mało popularną, pozaszkolną formą kształcenia osób dorosłych. Dają możliwość przygotowania się w krótkim czasie do pracy na stanowisku wymagającym określonych kwalifikacji. Najważniejsze, że obecnie umożliwiają:

 • zdobycie zawodu,
 • przekwalifikowanie,
 • uzupełnienie wykształcenia,
 • udoskonalenie swoich umiejętności,
 • otrzymywania dotacji unijnych,
 • realizacje projektów,
 • są sposobem na wsparcie rozwoju swojej kariery zawodowej.

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe to kursy prowadzone według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji. Minimalna liczba godzin kształcenia na tym kursie jest równa minimalnej liczbie godzin kształcenia zawodowego określonej w podstawie programowej kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji.

KKZ zastąpiły technika dla dorosłych, technika uzupełniające oraz zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych.

 1. Kto może być słuchaczem KKZ?

Każdy zainteresowany, który ukończył 18 lat bez względu na wykształcenie. Jest to forma dostępna dla wszystkich, którzy mają wykształcenie:

 • podstawowe,
 • gimnazjalne,
 • zawodowe,
 • branżowe,
 • średnie ogólne, zawodowe,
 • wyższe.
 1. Jak organizowane są KKZ?:

KKZ są organizowane albo:

 • zaocznie (np. 2 razy w miesiącu po 2 dni weekendowe),
 • stacjonarnie (co najmniej 3 dni w tygodniu w systemie dziennym lub wieczorowym, zależnie od potrzeb słuchaczy).
 1. Czego uczymy się na KKZ?

Słuchacze uczą się podstawy programowej kształcenia w danym zawodzie. Nauczyciele wykorzystują na zajęciach filmy, prezentacje, testy, ćwiczenia, zadania kontrolne. Uzupełniają wiedzę wykładem, dialogiem, rozmową lub omówieniem tematu przez samych słuchaczy zajmujących się daną dziedziną wiedzy.

 1. Ile trwa KKZ?:

Wymiar godzin kursów kwalifikacyjnych są zgodne z podstawami programowymi kształcenia w danym zawodzie. Z reguły trwają 3 semestry tj. półtora roku lub rok.

 1. Jaki jest cel kształcenia na KKZ?:

Kształcenie na KKZ należy do kształcenia ustawicznego i ma na celu:

 • zwiększenie szans na znalezienie pracy,
 • zmianę pracy,
 • zwiększenie możliwości awansu,
 • utrzymanie zatrudnienia,
 • zwiększenie swojej wiedzy i umiejętności.
 1. Co daje ukończenie takiego kursu? Czym KKZ się kończy?:

Kurs zwany KKZ kończy się państwowym egzaminem z nauczanej kwalifikacji zawodowej. Ukończenie kursu (KKZ) umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną. Osoba, która ukończy kwalifikacyjny kurs zawodowy i zda zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie  i prawo do wykonywania zawodu w zakresie posiadanej kwalifikacji.

 1. Co daje uzyskanie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie?

Osoba, która  zda egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, czyli uzyska świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione
w danym zawodzie oraz posiada poziom wykształcenia wymagany dla danego zawodu, (średnie) otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w określonym zawodzie,  tytuł zawodowy oraz prawo do wykonywania zawodu.

W przypadku zawodów, w których wyodrębniono tylko jedną kwalifikację uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie i posiadanie wykształcenia średniego jest równoznaczne z prawem do otrzymania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

 1. Ile kwalifikacji ma zawód?:

Zawód może mieć jedną kwalifikację (na poziomie zawodowych czy branżowych szkół), dwie kwalifikacje, trzy lub cztery na poziomie technikum.Kwalifikacje obecnie oznaczane są trzema literami branży i dwoma cyframi np. ROL.04 (tj. prowadzenie produkcji rolniczej).

 1. Gdzie prowadzone są KKZ?:

W szkołach, Centrach Kształcenia Zawodowego, Centrach Kształcenia Ustawicznego,
w szkołach prywatnych.

 1. Czy są płatne?:

I tak i nie.

Nie, jeśli są w publicznych szkołach i centrach. Tak, jeśli są w prywatnych szkołach.

 1. W jakich zawodach realizowane są KKZ w CKZiU w Urzędowie?

W naszej placówce kursy zawodowe prowadzone są w zawodach:

Technik usług kosmetycznych – 514207

Opiekunka środowiskowa – 341204

Rolnik – 613003

Technik rolnik – 314207

Sprzedawca - 522301

Technik handlowiec 522305

Technik ekonomista -331403

Technik rachunkowości- 431103

Technik organizacji turystyki- 422104

Technik turystyki na obszarach wiejskich- 515205

Technik informatyk – 351203

Technik reklamy - 333907

Kucharz - 512001

Florysta – 343203

Pracownik obsługi hotelowej- 962907

Asystent osoby niepełnosprawnej- 341201

Opiekun osoby starszej – 341202

Opiekunka dziecięca – 325905

Opiekun w domu pomocy społecznej- 341203

Technik programista- 351406

Zapraszamy do nas!

Sprawnie podniesiesz kwalifikacje i uzyskasz zawód.

Opracowała: B.Jarzyna

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 97428 (4)

Currently are 4 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions