W dniu 15.12.2016 r. grupa uczniów z klasy IIA oraz IIIA, wraz z opiekunem Katarzyną Tomaszewską, uczestniczyła w podsumowanie projektu „Zmieniamy naszą społeczność lokalną”. Uroczyste zakończenie odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, przy licznie zgromadzonej młodzieży z pozostałych siedmiu szkół, które również brały udział w podobnym projekcie.Po zaprezentowaniu swych działań, realizowanych w ramach kampanii, młodzież czekały nagrody, jak również smaczny poczęstunek. Nasza szkoła, jako jedna z trzech, została wyróżniona i nagrodzona za plakat wykonany na potrzeby kampanii społecznej.
Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie już od wiosny, brał udział we wspomnianym wyżej projekcie. Przedsięwzięcie to dofinansowane było ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a realizowane przez Fundację Błogosławieni Ubodzy w 8 szkołach z małych miejscowości województwa lubelskiego. Wybór tematu kampanii społecznej należał do naszej młodzieży. Uczniowie ZS-CKZiU uznali, że problem, na który chcą zwrócić uwagę mieszkańcom gminy Urzędów, to ochrona pszczół, a przede wszystkim niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin, co jest jedną z głównych przyczyn spadku liczebności tych pożytecznych zwierzątek. Ponieważ pszczoły nie mają głosu młodzi ludzie, pod kierunkiem pań: Anny Kuśmierz i Katarzyny Tomaszewskiej, postanowili przemówić w ich imieniu.
Pierwszym etapem, po wybraniu tematu kampanii, było zaprojektowanie ulotki i plakatu podejmujących dany problem. Następnie młodzież wystąpiła w dniu 10.11.2016 r. w Ośrodku Kultury w Urzędowie, w ramach XXX Dni Kultury Zdrowotnej, z prezentacją pod hasłem „Pszczoły przyjacielem człowieka”. Gościnnie wystąpił również wychowanek pani Elżbiety Winkler - Alan Oszust z kl. III b z ZSO w Urzędowie Szkoła Filialna w Rankowskim, ze swym autorskim wierszem pt. „Pszczółka mała”. W prezentacji uczniowie zwrócili uwagę na rolę, jaką odgrywają pszczoły w rolnictwie oraz w życiu człowieka.
Kolejnym etapem w kampanii był pochód uczniów naszej szkoły ulicami Urzędowa, w dniu 16 listopada, w trakcie którego dominowały żółto – czarne barwy, na znak solidarności z pszczołami. Przebrani w ten sposób uczniowie wznosili następujące hasła: „Nie truj pszczół!“; „Pryskaj z głową!“; „Ratujmy pszczoły!“; „Pszczczoła to przyjaciel“ oraz rozdawali przechodniom ulotki informujące o problemie. Zawieszane były również, przygotowane na tą okazję, plakaty.
Pod koniec listopada, w lokalnej Gazecie Urzędowskiej, ukazał się artykuł, dotyczący wszystkich działań.
W dniu 7 grudnia miało miejsce podsumowanie wszystkich działań, które zostały zaprezentowane całej szkole. W związku z tym w jednej z klas powstała wystawa zdjęć oraz wszystkich materiałów związanych z kampanią. Młodzież, jak i nauczyciele, chętnie podziwiali przygotowaną wystawę, częstując się przygotowanymi słodkościami. Na zakończenie Pan Dyrektor A. Rolla, uczestnicy projektu, jak i uczniowie którzy spontanicznie przyłączyli się do kampanii, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Podjęte działania dały nam przede wszystkim satysfakcję, że być może przyczyniliśmy się do większej wrażliwości społeczeństwa na problem, który dotyka nie tylko pszczół ale i ludzi. Chcieliśmy, aby mieszkańcy Urzędowa zrozumieli, że szkodzą również sobie, co zrozumiał dawno temu Albert Einstein, mówiąc: Gdyby pszczoła zniknęła z powierzchni planety, ludziom pozostałyby cztery lata życia. Bez pszczół nie ma zapylania, a więc też roślin, zwierząt i ludzi.
Uczestnicy projektu:
1. Chruścielewski Daniel
2. Gieneja Kacper
3. Jabłuszewska Aleksandra
4. Jakubczak Wioleta
5. Kalinowska Klaudia
6. Kaliszczak Tomasz
7. Kasperski Eryk
8. Kijek Angelika
9. Kloc Ewa
10. Kołbuk Dominika
11. Mazurek Weronika
12. Piłat Sylwia
13. Turkowska Małgorzata
14. Winkler Agnieszka
15. Zdyb Ewa
Serdecznie dziękujemy za wsparcie w realizacji projektu osobom, które formalnie w nim nie uczestniczyły, a są to: Karolina Gałat, Karolina Cieślicka, Ilona Stanisławek, Natalia Brzózka, Mikołaj Suchanowski, Patryk Łaciński.
K. Tomaszewska