HANDLOWCY LOGISTYCY i EKONOMIŚCI ODBYLI STAŻ ZAWODOWY W GRECJI
We wrześniu i październiku 2016 r. uczniowie kształcący się na kierunku handlowym z Zespołu Szkół - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Orląt Lwowskich w Urzędowie, uczniowie z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim, oraz uczniowie kształcący się na kierunku ekonomicznym z Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja w Kraśniku, przebywali na trzytygodniowym staż zawodowym w Grecji. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą rozwoju kompetencji zawodowych młodzieży wiejskiej”, o numerze 2016-1-PL01-KA102-025982, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Erasmus+. Organizacją wysyłającą młodzież na staż była firma Master Builders Sp. z o.o., a organizacją goszczącą Youthfully Yours Gr.
Podczas 3-tygodniowego stażu uczestnicy m.in.:
- poszerzyli kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu mają większe szanse na znalezienie pracy na polskich oraz zagranicznych rynkach pracy;
- wzmocnili wiarę w swoją zaradność zawodową i życiową, rozwijając przedsiębiorczość oraz kompetencje społeczno-kulturowe;
- poszerzyli wiedzę na temat metod pracy zagranicznych firm;
- wzbogacili wiedzę na temat stosowanych na zachodzie Europy rozwiązań w pracy zawodowej logistyka, ekonomisty i handlowca;
- wzbogacili zasób słownictwa i wyrażeń w języku angielskim, również zawodowym;
Logistycy uczyli się obsługiwać urządzenia techniczne stosowane na ich stanowiskach pracy, korzystać z narzędzi ICT, ćwiczyć przygotowywanie harmonogramu czynności logistycznych, opracowywać plan zadań logistycznych. Ekonomiści poznali zasady obiegu dokumentów finansowo-księgowych w firmie, zapoznali się z zasadami prowadzenia dokumentacji i archiwizacji dokumentów kadrowych, a także poznali zasady analizy ekonomicznej i finansowej działalności gospodarczej firmy, czy wskaźników wykorzystywanych przy ocenie działania firmy. Handlowcy wykonywali pod nadzorem opiekuna prace asystenckie, ćwiczyli analizę ofert dostawców i wyboru najkorzystniejszej oferty handlowej, realizowali działania marketingowe czy ćwiczyli zasady analizowania wyników badań marketingowych. W czasie zajęć praktycznych z oprogramowania Office Access wszyscy praktykanci nauczyli się tworzyć własne bazy danych, stworzyli projekty magazynów oraz projekty własnych firm, a także wykonywali różne zlecone zadania.
Stażyści odbyli swoje praktyki m.in. w firmie Olympia Electronics, która powstała w 1979r. i jest jedną z dziesięciu najlepiej rozwijających się firm na świecie. Są tu opracowywane innowacyjne systemy bezpieczeństwa i zabezpieczenia elektroniczne, takie jak oświetlenia awaryjne, systemy wykrywania pożaru/gazu, systemy antywłamaniowe, termostaty elektroniczne, przełączniki kart hotelowych itp. Uczniowie mogli zobaczyć jak produkowane są różne urządzenia elektroniczne. Inną firmą, w której młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe było Maxi Paper Mill w Katerini – największe przedsiębiorstwo produkujące papier w tym regionie Grecji, m.in papier toaletowy, chusteczki higieniczne, serwetki, papier do drukarek. Mogli prześledzić cały proces produkcji i pakowania oraz uzyskali niezbędne informacje na temat handlu i sprzedaży w tak dużej firmie.
Stażyści mieli także okazję odwiedzić Szkołę Wyższą w Katerini, gdzie zobaczyli jak uczą się ich rówieśnicy w Grecji, porównali warunki i sposób nauczania oraz młodzież grecką do polskich szkół i polskiej młodzieży. Uczestniczyli w zajęciach oraz w wykładzie, podczas którego dowiedzieli się jak wygląda handel w tym kraju, a na zakończenie wysłuchali wykładu i prezentacji nt. szkolnictwa i nauczania w zakresie logistyki, handlu i ekonomii w Grecji. Z kolei w Salonikach zwiedzili najstarszy uniwersytet w Grecji – jego wydziały ekonomiczno-handlowy, informatyczny, elektroniczny, mechaniczny, medyczny, hydrauliczny i gastronomiczny. Wysłuchali wykładu na temat bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych, zobaczyli komputer wielkości opakowania chusteczek higienicznych, mogli także zapozna
się ze wszystkimi pomocami dydaktycznymi potrzebnymi do nauki na ww. kierunkach. W Veroii odwiedzili liceum profilowane, w którym zobaczyli m.in. sklepy internetowe i gry stworzone przez ucząca się tam młodzież, jednak największą atrakcją była prezentacja o systemie antypożarowym w tunelu stworzonym przez absolwentów szkoły.
W ramach programu kulturowego stażyści zwiedzili miasto Saloniki oraz wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynne prawosławne klasztory w Meteorach - kiedyś były tam 24 klasztory, w chwili obecnej zostało ich 8. Byli na farmie małż, zażyli kąpieli błotnej, zwiedzili podziemne Muzeum w Verginie, gdzie podziwiali starożytne grobowce oraz odbyli wycieczkę w masyw najwyższego szczytu Grecji – Olimpu.
Uczniowie po zakończeniu stażu otrzymali wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do znalezienia satysfakcjonującej pracy, a także certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.