UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. MOD_COOKIESACCEPT_PLUS_INFO

MOD_COOKIESACCEPT_ACCEPT
Dzisiaj jest: Czwartek, 2 Kwietnia 2020 | Godzina: 21:41:48

Ten ważny dla nas dzień rozpoczął się przemarszem młodzieży oraz nauczycieli na mszę św. do kościoła św. Mikołaja w Urzędowie. Następnie, pod pomnikiem Orląt na urzędowskich wałach, zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w naszej szkole, gdzie udali się również zaproszeni goście: pan Andrzej Rolla – Starosta Kraśnicki, członkowie TMLiKPW Klub w Urzędowie, pani Teresa Kaźmierak – dyrektor Ośrodka Kultury w Urzędowie oraz nauczyciele, emeryci, młodzież, a także pracownicy administracji i obsługi.

Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu, wszystkich biorących udział w święcie naszej szkoły powitała pani dyrektor Agnieszka Resztak.

Po powitaniu Pani Dyrektor przekazała uczestnikom uroczystości bardzo smutną wiadomość, związaną ze śmiercią wieloletniego przyjaciela szkoły i Prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Lublinie – prof. Władysława Stążki.

W swym przemówieniu pani Agnieszka Resztak przytoczyła również historię losów młodych ludzi, a nawet dzieci, które nie wahały się oddać za polskość Lwowa tego, co miały najcenniejsze – życia. Pani Dyrektor zaznaczyła, że to właśnie od Orląt powinniśmy się uczyć miłości do ojczyzny, szlachectwa i codziennego bohaterstwa, abyśmy potrafili mądrze korzystać z wolności.

Po wystąpieniu pani Agnieszki Resztak, głos zabrał pan Andrzej Rolla – Starosta Kraśnicki, który ze wzruszeniem opowiedział zebranym na sali gościom o swej długoletniej znajomości z prof. Władysławem Stążką oraz o bezustannym kultywowaniu przez Profesora lwowskiej tradycji i pamięci Orląt Lwowskich. Pan Starosta zaznaczył, że prof. Stążka systematycznie odwiedzał pomnik Orląt na urzędowskich wałach, na długo przed otrzymaniem przez naszą szkołę Ich zaszczytnego imienia.

Następnym punktem uroczystości była część artystyczna pt. „W kawiarence z Hemarem” przygotowana przez panią Katarzynę Tomaszewską, a poświęcona wybitnemu lwowiakowi Marianowi Hemarowi, który zasłynął jako poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji oraz autor tekstów piosenek, m. in. takich jak: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Wspomnij mnie”, „Czy pani Marta jest grzechu warta”, ”Jeśli kochać się, to we Lwowie”. „Nie będziesz ty, to będzie inna”, „Ten wąsik, ach ten wąsik”.

W nastrój lat dwudziestolecia międzywojennego przeniosła wszystkich zebranych na sali zarówno muzyka, piosenki, recytowana poezja, jak i scenografia w stylu lwowskiej kawiarni z dawnych lat, w której wykonanie zaangażowały się panie: Katarzyna Tomaszewska, Agnieszka Maziarz i Justyna Popiołek Czarnota.

Na scenie wystąpiła młodzież z klasy IIAT: Renata Kilian, Emilia Kuropatwa, Grzegorz Szymczak oraz z kl. IVAT – Paulina Szocińska,
w wybitnej roli muzy Mariana Hemara. W kawiarni jako kelner świetnie spisał się Grzegorz Kozyrski (kl. IVAT). Z kolei w samego Hemara wcielił się po mistrzowsku pan Józef Baran – instruktor ds teatru w Ośrodku Kultury w Urzędowie oraz absolwent i przyjaciel naszej szkoły.

Nad sprawami technicznymi czuwał niezmordowanie Hubert Dzikowski z kl. IIIAT.

Pomimo, że Hemar tak bardzo kochał Lwów, nie udało mu się urzeczywistnić marzenia, które zapisał niegdyś w jednym z wierszy:

Ach, jak to się stało?
Z wszystkich tęsknot do świata, do złota
Do tryumfów, i wieńców na głowie,
Pozostała ta jedna tęsknota,
Aby kiedyś umierać we Lwowie.
Pozostała tęsknota jedyna,
Wszystkie inne tęsknoty zagłusza:
Gdy ostatnia wybije godzina,
By z lwowskiego wybiła ratusza.

Nasz artysta zmarł bowiem w Dorking pod Londynem 11 lutego 1972 roku. Udało mu się jednak rozsławić Lwów w tekstach swych piosenek, a jedna z nich, pt. „Tyle jest miast”, już po raz kolejny zwieńczyła pięknie naszą uroczystość.

 

Katarzyna Tomaszewska

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 74767 (40)

Currently are 8 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions